Pl
En Pl
EUR
Wybierz kategorię
Wybierz filtry
Cena (€)
-
Producent
Promocje
Kolor
Przeznaczenie haczyka
Rodzaj haczyka
Rozmiar

Haczyki muchowe

Hanak Haczyki Hanak 100 BL Dry Fly
Nowość 2020!
Cena od 4.89 €
FMFly Haczyki 525BL Dry Fly
Nowość 2020!
Cena od 2.05 €
FMFly Haczyki 707BL Caddis Pupa & Larva
Nowość 2020!
Cena od 2.05 €
FMFly Haczyki 752BL Shrimp Caddis Pupa
Nowość 2020!
Cena od 2.05 €
FMFly Haczyki Worm Hooks FM480
Nowość 2020!
Cena od 2.61 €
FMFly Haczyki 351 Pike Worm Hooks
Nowość 2020!
Cena od 1.36 €
FMFly Haczyki jigowe FM431BL
Nowość 2020!
Cena od 2.86 €
Gamakatsu
Cena od 3.73 €
Partridge of Redditch
Cena od 7.55 €
Partridge of Redditch
Cena od 8.41 €
Cena od 2.05 €
Pierwsze wzmianki o wędkarstwie muchowym datuje się na XIII wiek, aczkolwiek niektórzy uważają, że pewne źródła historyczne podają, jakoby pierwsze użycie przez Eliana Klaudiusza miało miejsce już w II wieku! Pierwsze informacje opisują muchę jako haczyk z przywiązanymi piórami, który służył do łowienia pstrągów. I właśnie w tym dziale znajdą Państwo bogatą ofertę z haczykami muchowymi, zarówno zadziorowym jak i bezzadziorowym. Te pierwsze są najbardziej powszechne, aczkolwiek coraz większa popularnością cieszą się haczyki muchowe bezzadziorowe, a to za sprawą łatwości wypięcia po udanym holu oraz.... wymogom łowisk oraz zawodów, które wymagają użycia tego typu haczyka.

Haczyki muchowe dzielimy ze względu na zastosowanie.
Haczyki do suchych much to w większości wykonane z cienkiego drutu, a co za tym idzie delikatne konstrukcje suchych wzorów mogą się utrzymywać na powierzchni wody. Występują w szerokiej gamie rozmiarów, ale najczęściej stosowanymi są te w rozmiarach 10-18, na których wykonamy najbardziej podstawowe imitacje jętek, chruścików oraz innych owadów w tym lądowych jak koniki polne, chrząszcze.

Haczyki do much mokrych są bardzo podobne do poprzedników – proste z oczkiem skierowanym w dół, a główną różnicą jest grubość drutu, dzięki niemu mucha tonie. Do tradycyjnych mokrych much najczęściej używa się haków o standardowej długości, a najbardziej popularnymi rozmiarami są 8-14.

Haczyki do klinkhammerów/emergerów – cienkie haczyki wyprofilowane, z oczkiem skierowanym ku górze. Służą do produkcji much będących imitacjami przeobrażających się owadów, w praktyce będących przytopionymi muchami suchymi.

Haczyki do nimf proste – proste haki o zróżnicowanej grubości, z oczkiem skierowanym w dół, służą do konstrukcji podstawowych nimf jak chociażby popularna brązka, chruściki domkowe.
Haczyki nimfowe kiełżowe – wyprofilowane haczyki nimfowe o zróżnicowanej grubości drutu, stosowane przede wszystkim do imitacji kiełży, larw chruścików jak hydropsyche, aczkolwiek z powodzeniem można wykonać na nim popularną brązkę.

Haczyki jigowe – spopularyzowane przez zawodników specjalnie wyprofilowane haczyki do konstrukcji nimf, które w połączeniu z główkami wolframowymi typu slotted obracają muchę grotem do góry. Dzięki temu charakteryzują się mniejszą podatnością na zaczepy. Najbardziej popularnym wzorem wykorzystującym haczyk jigowy jest mucha parkinson.

Haczyki streamerowe proste – proste i grube haki o prostym i nieco dłuższym trzonku, służą do kręcenia większości streamerów na pstrągi, jazie, bolenie, szczupaki i wiele innych gatunków. Dodatkowo można na ich postawie wykonywać np. duże nimfy na głowacicę.