Kołowrotek spinningowy z przednim hamulcem, z tylnym hamulcem
Pierwsze wzmianki dotyczące kołowrotka wędkarskiego pochodzą z przełomu XII i XIII wieku naszej ery, a jego ojczyzną są... Chiny. Oczywiście, od prymitywnego urządzenia zwijającego i magazynującego linkę do współczesnego kołowrotka spinningowego przeszedł daleką drogę. Kołowrotki znane z czasów dzisiejszych spopularyzowały się pod koniec XIX wieku, a mimo to wciąż ulegają ewolucji.
Należy pamiętać, że jest to najważniejszy element zestawu spinningowego. Jego odpowiedni dobór, dopasowanie do metody połowu czy warunków panujących na łowisku ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi o komfort i skuteczność wędkowania. Innego kołowrotka użyjemy do ultralekkiej wklejanki, a zupełnie inną konstrukcję zastosujemy podczas polowania na sumy czy sandacze. Podstawowym zadaniem kołowrotka w metodzie spinningowej jest poprawne wyważenie wędki i stworzenie z nią zestawu, który można będzie nazwać "przedłużeniem ręki". Dlatego kołowrotek nie może być konstrukcją przypadkową. Pamiętajmy, że optymalnie skonstruowany zestaw będzie czynił wędkowanie prawdziwą przyjemnością, a jeżeli robimy coś z przyjemnością - wyniki przychodzą same.
Oczywiście, współczesne kołowrotki do spinningu to naprawdę szeroka gama konstrukcji o różnych cechach charakterystycznych. Różnią się rozmiarem, siłą hamulca, przełożeniem (nawojem) czy kształtem szpuli.
Wiodący producenci prześcigają się we wdrażaniu coraz nowszych technologii, dzięki czemu możemy się cieszyć niemal nieprzebranym wyborem kołowrotków spinningowych do każdej techniki i na każdą kieszeń.
I tym sposobem, w ofercie znajdziemy niezwykle lekkie, ale bardzo wytrzymałe kołowrotki wykonane z grafitu czy magnezu czy ciężkie, lecz niezniszczalne maszynki wykonane z metalu.
Przestrzegamy przed wyborem kołowrotka na podstawie deklarowanej pojemności szpuli. To prosta droga do nabycia kołowrotka zbyt małego i zdecydowanie zbyt delikatnego do danej metody połowu.
W naszej bardzo bogatej ofercie kupisz kołowrotek wędkarski do spinningu na szczupaka, okonia, sandacza, suma, bolenia, pstrąga w każdym przedziale cenowym. Znajdziesz model do 100 czy 200 zł jak i nowoczesne modele produkowane w Japonii.