Wędki spinningowe dwuczęściowe, travel, teleskopowe, wklejanki
Wędkarstwo spinningowe to jedna z najbardziej sportowych odmian wędkarstwa. Tutaj, o sukcesie bądź porażce decyduje każdy element, od doboru sprzętu, wyboru łowiska, po odpowiednie poprowadzenie wabika. Naszym zadaniem jest tchnąć życie w sztuczną przynętę. Ponadto, metoda ta jest niezwykle popularna, gdyż pozwala na kontakt z naturą przy zachowaniu aktywności ruchowej. To idealny przykład aktywnego wypoczynku. Z uwagi na tę popularność, spinning stale się rozwija, a poszczególne jego odmiany wymagają zastosowania specjalistycznych wędzisk. Współczesne dobre wędki spinningowe to zaawansowane technologicznie konstrukcje, które odpowiednio dobrane mają za zadanie uczynić wędkowanie jeszcze bardziej przyjemnym! Kupując odpowiedni
spinning, zwiększymy do maksimum nasze szanse na złowienie okazałego szczupaka, okonia, sandacza czy innego drapieżnika!
Oczywiście, produkowane obecnie wędki spinningowe mają wiele wspólnych cech, ale podstawowym sposobem ich sklasyfikowania jest podział ze względu na przeznaczenie. Wiadomo, że to uzależnione jest od długości, ciężaru wyrzutowego, mocy, akcji oraz ugięcia. Inny spinning zabierzemy na rzecznego bolenia, zupełnie inny na pstrąga, a jeszcze inny na sandacza poławianego na głębokim zbiorniku zaporowym.
Wędka spinningowa - najważniejsze cechy
Wędziska tego typu opisywane są kilkoma parametrami, które definiują ich zastosowanie.
Pierwszym z nich jest oczywiście długość, która waha się od 1,6 do prawie 4m. Przyjęło się, że kije krótkie, do 2m długości, to wędki stosowane podczas łowienia z łodzi bądź na niewielkich i bardzo trudnych technicznie rzekach. Do tradycyjnego łowienia z brzegu, poleca się wędziska dłuższe, sięgające nawet 2,7, a nawet 3m. Taka długość pozwoli nam uzyskać satysfakcjonujący dystans rzutowy oraz zachować kontrolę nad prowadzonym wabikiem. Wędki o długości przekraczającej 3m to zazwyczaj wyspecjalizowane konstrukcje rzeczne oraz morskie. Parametr ten może być wyrażony w stopach, gdzie 7` to 2,1m, 8` to 2,4, a 9` to około 2,7m.
Drugim istotnym parametrem jest ciężar wyrzutowy, czyli sugerowany przez producenta ciężar przynęty, którą możemy operować.
Opcjonalnie, producenci zaopatrują swoje wędziska w informację o mocy produktu. Parametr ten jest wyrażany w lbs, czyli funtach. Dla zobrazowania trzeba przyjąć przelicznik 1lbs=0,45kg. Drugim sposobem oznaczania wędzisk jest określenie mocy za pomocą oznaczenia UL (ultralight), L (light), ML (medium light), M (medium), MH (medium heavy), H (heavy).
Istotnym parametrami, które bardzo często są uważane za tożsame, są akcja i praca/ugięcie.
Pierwszy z nich definiuję szybkość powrotu wędki do stanu neutralnego podczas, chociażby wyrzutu oraz jej responsywność, czyli czas reakcji, zarówno na poczynania nasze jak i ryby. Tutaj wyróżniamy wędki typu slow, medium, medium-fast, fast, super-fast.
Drugi parametr zaś określa sposób ugięcia wędziska pod różnym obciążeniem, gdzie oczywiście mamy do czynienia z ugięciem szczytowym, półparabolicznym oraz parabolicznym.
Rodzaje wędek spinningowych
Ciekawostką są spinningi
wklejanki, czyli wędziska wyposażone we wklejoną delikatną szczytówkę z pełnego włókna, która ma za zadanie pokazywać nawet najbardziej delikatne brania. Cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników łowienia okoni oraz sandaczy, a ich głównym zastosowaniem jest jigowanie. To także świetna propozycja dla wędkujących metodą bocznego troka, Carolina czy Texas rig albo drop-shot.
Wędki spinningowe ultra light - bardzo lekka odmiana wędek przeznaczona do łowienia za pomocą najmniejszych przynęt. Bardzo często jest to spinning z wklejką, czyli wspomniana wcześniej wklejanka o długości około 1,80 - 2,40 metra oraz z ciężarem wyrzutowym do maksymalnie 5-7 gram. W przypadku połowu na najmniejsze przynęty najlepiej wybrać wędzisko, którego ciężar rzutowy rozpoczyna się od 0,5 grama, przy pomocy takiego ultralekkiego spinningu będziemy mieli możliwość rzutu przynętami 1 gramowymi, a nawet mniejszymi.
Wędka spinningowa UL będzie doskonałym wyborem, jeżeli chcemy łowić okonie, niewielkie pstrągi, a także płocie, wzdręgi i inny tzw. białoryb na mikro przynęty gumowe lub mikro jigi.
Lekkie wędki spinningowe – ich ciężar wyrzutowy to maksymalnie kilkanaście gram, a długość od 2-3m. To w tej grupie znajdziemy popularne wędki na klenia, jazia i pstrąga, ale także mocniejsze spinningi na okonia czy rzeczne uniwersalne modele.
Wędki spinningowe średnie – najbardziej popularna grupa wędzisk. W jej skład wchodzą uniwersalne wędki na szczupaka o ciężarze wyrzutowym do 30-40g, długie spinningi na bolenia charakteryzujące się świetnymi właściwościami rzutowymi, a także wyspecjalizowane, szybkie spinningi na sandacza o akcji szczytowej przeznaczone do łowienia metodą jigową.
Wędki spinningowe ciężkie – grupa wędzisk o dużej mocy i sporym ciężarze wyrzutowym. Mają za zadanie zapewnić dobrą prezentację ciężkiej przynęty takiej jak guma czy wobler. Są to dobre wędki spinningowe na szczupaka i sandacza, suma, troć i głowacicę.
Wędki spinningowe ultra-ciężkie – wąsko wyspecjalizowana grupa wędek do zadań specjalnych. Tworzy ją szeroka gama spinningów sumowych oraz szczupakowych przeznaczonych do współpracy z najcięższymi dostępnymi na rynku przynętami sztucznymi, gumami lub też dużymi woblerami.
Dla wszystkich podróżujących wędkarzy są dostępne wędki spinningowe travel oraz teleskopowe. Wszystko po to, aby w łatwy sposób spakować wędzisko do walizki czy plecaka.
Spinningiści szukający czegoś w super cenie mogą znaleźć w naszej ofercie świetne promocje na wędki spinningowe, wystarczy wybrać odpowiedni filtr dostępny w menu.
Dla początkujących spinningistów oraz tych z mniej zasobnym portfelem mamy wędki do spiningu w szerokim asortymencie. Również i tutaj można użyć filtru i dostosować go do zasobności portfela.