Wybierz kategorię
Internetowy sklep wędkarski z 64810 produktów!
Kołowrotki spinningowe
Wybierz filtry
Cena (zł)
-
Producent
Promocje
Przełożenie
Szpula zapasowa
Waga (g)

Jaxon Kołowrotki Stardust SX

Zaawansowane technologicznie kołowrotki Jaxon Stardust SX sk...
Cena od 130.00 zł

Jaxon Kołowrotki Kreon KX

Seria kołowrotków o szerokim zastosowaniu, występująca w czt...
Cena od 117.00 zł

Jaxon Kołowrotki Neox Carbon

Rodzina kołowrotków spinningowych, w których korpus oraz rot...
Cena od 140.00 zł

Jaxon Kołowrotki Serinus GTX

Zaprojektowany w nowoczesnym stylu, nasz flagowy model kołow...
Cena od 150.00 zł

Jaxon Kołowrotki Red Fury RX

Kompaktowe, atrakcyjnie wykończone kołowrotki z górną regula...
Cena od 101.00 zł

Jaxon Kołowrotki Stylus SX

Eleganckie kołowrotki z regulacją precyzyjnego hamulca na sz...
Cena od 128.00 zł

Jaxon Kołowrotki Black Stream BSX

Precyzyjnie spasowane, niezawodne kołowrotki do wędkowania w...
Cena od 260.00 zł

Jaxon Kołowrotki Cayman CRI

Kołowrotki Jaxon Cayman CRI z górną regulacją hamulca. 3-łoż...
Cena od 86.00 zł

Jaxon Kołowrotki Lotus LTI

Kolejny nasz kołowrotek adresowany do rekreacyjnego wędkowan...
Cena od 55.00 zł

Jaxon Kołowrotki Harmony HTX

Nieszablonowy kołowrotek spinningowy, prezentujący wysoki st...
Cena od 158.00 zł

Jaxon Kołowrotki Piano

Szeroka gama popularnych kołowrotków Jaxon Piano z dolną reg...
Cena od 40.00 zł

Jaxon Kołowrotki Bonzo PRI

Starannie dopracowane, eleganckie kołowrotki z górnym hamulc...
Cena od 53.00 zł

Jaxon Kołowrotki Atlantic AT

Duże solidne kołowrotki z aluminiową szpulą oraz grafitową z...
Cena od 114.00 zł

Należy pamiętać, że jest to najważniejszy element zestawu spinningowego. Jego odpowiedni dobór, dopasowanie do metody połowu czy warunków panujących na łowisku ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi o komfort i skuteczność wędkowania. Innego kołowrotka użyjemy do ultralekkiej wklejanki, a zupełnie inną wędkę spinningową konstrukcję zastosujemy podczas polowania na sumy czy sandacze. Podstawowym zadaniem kołowrotka w metodzie spinningowej jest poprawne wyważenie wędki i stworzenie z nią zestawu, który można będzie nazwać "przedłużeniem ręki". Dlatego kołowrotek na spinning nie może być konstrukcją przypadkową. Pamiętajmy, że optymalnie skonstruowany zestaw będzie czynił wędkowanie prawdziwą przyjemnością, a jeżeli robimy coś z przyjemnością - wyniki przychodzą same. 

Oczywiście, współczesne kołowrotki do spinningu to naprawdę szeroka gama konstrukcji o różnych cechach charakterystycznych. Różnią się rozmiarem, siłą hamulca, przełożeniem (nawojem) czy kształtem szpuli.
Wiodący producenci prześcigają się we wdrażaniu coraz nowszych technologii, dzięki czemu możemy się cieszyć niemal nieprzebranym wyborem kołowrotków spinningowych do każdej techniki i na każdą kieszeń. I tym sposobem, w ofercie znajdziemy niezwykle lekkie, ale bardzo wytrzymałe kołowrotki wędkarskie spinningowe wykonane z grafitu czy magnezu czy ciężkie, lecz niezniszczalne maszynki wykonane z metalu. 

Przestrzegamy przed wyborem kołowrotka na spinning na podstawie deklarowanej pojemności szpuli. To prosta droga do nabycia modelu zbyt małego i zdecydowanie zbyt delikatnego do danej metody połowu. Pojemność szpuli jest w większości podawana podczas super dokładnego nawinięcia maszynowego, zwój koło zwoja. Nigdy tak dokładnie nie nawiniemy kołowrotkiem.

Dobry kołowrotek spinningowy?

Dobry kołowrotek spinningowy to trudne określenie, bo budżet jakim dysponują wędkarze też jest inny, tak samo jak i sprzęt wędkarski jaki używają.
W każdym razie nie należy zwracać na ilość łożysk jako wyrocznia dobrego kołowrotka. Dla przykładu jeśli sprawdzimy kołowrotek 5 łożyskowy cenionej marki jak Daiwa czy Shimano i porównamy go z kołowrotkiem 10 łożyskowym popularnej taniej marki. To bardzo często ten uznanej marki będzie zdecydowanie lepiej pracował. Liczy się jakość, a nie ilość. Niedrogi kołowrotek spinningowy to nie jest niezawodny kołowrotek spinningowy.
Właśnie jakość użytych materiałów oraz użyte technologie wytworzenia są najważniejsze.

Kołowrotki spinningowe renomowanych producentów to sprawdzone i porządnie przetestowane modele, które będą nam służyć przez lata. Wysokiej jakości i najdroższe kołowrotki spinningowe to te produkowane w Japonii. Tutaj trzeba wymienić dwie znane na całym świecie marki: Daiwa i Shimano. Ceny dochodzą do kilku tysięcy złotych, a zastosowane materiały i użyte technologie są po prostu z kosmosu.

Jaki hamulec w kołowrotkach spinningowych wybrać?

Oczywiście mamy tutaj wybór pomiędzy hamulcem kołowrotka znajdującym się na szpuli kołowrotka, czyli przednim oraz hamulcem znajdujących na na końcu korpusy czyli hamulcem tylnym.

Główne różnice dotyczą jakości działania, czyli jego płynności i mocy hamulca. Obydwie te cechy są na korzyść kołowrotka spinningowego z przednim hamulcem. Właśnie w nim konstrukcja tego mechanizmu jest mniej skomplikowana, tarcza hamulca jest większa, także siła docisku jest większa. Mniej skomplikowany konstrukcyjnie hamulec to również większa niezawodność kołowrotka, który posłuży nam dłużej. Dlatego najlepsi producenci kołowrotków spinningowych w najlepszych i najdroższych konstrukcjach stosują tylko przedni hamulec. Kolejną zaletą w porównaniu do kołowrotka z tylnym hamulcem jest dokładność regulacji hamulca, coraz więcej model posiada mikro regulację, a właśnie dzięki niej możemy super dokładnie ustawić siłę nacisku na tarcze hamulcowe i z powodzeniem łowić na najcieńsze żyłki czy plecionki.

Kołowrotki z tylnym hamulcem też mają swoich zwolenników, głównie z powodu jednej ważnej, a dla nich bardzo ważnej cechy, tj. wygody obsługi podczas holu ryby. Jest to zauważalne w chwili gdy holowany okaz drapieżnika odjeżdża nam spod nóg, a my w prosty i szybki sposób regulujemy moc hamulca.

Jaki rozmiar kołowrotka wybrać?

W naszym sklepie wędkarskim kupisz kołowrotek wędkarski do spinningu wszystkie gatunki drapieżnych ryb, a także i na te niedrapieżne, które również można łowić metodą spinningową.
Kołowrotek spinningowy należy wybierać w ten sposób by dobrać go do zestawu i używanych przynęt, tak to powinno prawidłowo wyglądać. Jednak wielu w szczególności początkujących wędkarzy chce kupić np. kołowrotek na szczupaka i to jest błąd. Poniżej postaramy się doradzić co wybrać.

Dobry kołowrotek spinningowy na szczupaka to model większy i mocniejszy, bo przeciwnik i stosowane do niego przynęty są większe. Chcąc łowić duże szczupaki musimy mieć odpowiednio duży kołowrotek w przedziale wielkości 4000-5000.

Kołowrotek na sandacza - tutaj można powiedzieć, że wybór będzie jak w wypadku szczupaka. Przede wszystkim przy agresywnym jigowaniu kołowrotek pracuje pod sporym obciążeniem i warto tutaj mieć coś mocnego.

Kołowrotek na okonia - to już inna bajka. Bardzo często łowimy super lekko, ale jadąc np. do Szwecji łowimy spore okonie dochodzące do 50cm na duże gumy. Więc tutaj zakres jest zdecydowanie podyktowany używam sprzętem.
Dla ultra lightu lekki kołowrotek spinningowy w wielkości 1000 max. 2000, przy cięższym łowieniu 3000.

Ciężkie kołowrotki spinningowe na suma - to już wybór wagi ciężkiej, bo i drapieżnik może być ogromy. Najczęściej wybierana wielkość kołowrotka to 6000-8000. Co do marek warto tutaj zwrócić uwagę na markę Penn, oferującą sprzęt morski. Właśnie tutaj kołowrotki morskie do spinningu się świetnie nadają lub też modele oferowane przez inne specjalistyczne sumowe marki.

Kołowrotek na bolenia - tutaj najważniejsze jest przełożenie, szybkie przełożenie. Łowiąc bolenia w większości przypadków przynęta musi być prowadzona szybko. Warto wybrać model gdzie przełożenie będzie od 6.0:1 i większe. W skrócie co to znaczy, często o to pytacie więc: jeden obrót korbki kołowrotka i 6 obrotów kabłąka wokół szpuli kołowrotka.

Kołowrotki do spinningu wg zakresu cen:
kołowrotek spinningowy do 100 zł
kołowrotek spinningowy do 200 zł
kołowrotek spinningowy do 300 zł
kołowrotek spinningowy do 500 zł

Kołowrotki spinningowe renomowanych producentów :
kołowrotek Daiwa
kołowrotek Shimano
kołowrotek Okuma
kołowrotek Ryobi
kołowrotek Jaxon
kołowrotek Dragon

Jeśli poszukujesz kołowrotka spinningowego, który spełni twoje oczekiwania w naszym sklepie wędkarskim online znajdziesz wiele modeli do każdej metody i na każdy gatunek połowianego drapieżnika, słodkowodnego czy morskiego. Jednak jeśli nie potraficie zdecydować jaki model wybrać, prosimy o kontakt (najlepiej e-mailem z krótkim opisem), a my postaramy się doradzić najlepszy kołowrotek pod Państwa potrzeby.